Aliya İzzetbegoviç Parkı ve Elma Bahçesi
Nostalji Bahçeleri’ne ev sahipliği yapan Bağcılar, Güneşli Mahallesi Aliya İzzetbegoviç Parkı’na kavuştu. İçerisinde Elma Bahçesi ile değişik türde ağaç ve bitki türleri bulunuyor. Piknik alanı, sosyal tesis cafe-restoran, çocuk oyun parkı ve spor alanı da yer alıyor. 

// Adres: Güneşli Mah. Üsküp Cad. 1332. Sk. No:13 Bağcılar / İstanbul //

Telefon: 0212 550 85 60

 

Park, Elma Bahçesi, spor oyun alanları, cafe-restoran, Aromatik Bahçelerine ev sahipliği yapıyor. Farklı görselliği, peyzajı ile dikkat çeken parkta sosyal ve sportif tesisler ilçe sakinlerine hizmet veriyor.

Aliya İzzetbegoviç Parkı’nın geniş düzlüğünde çimenle kaplı alanda Nostalji Bahçelerinden olan 47 elma ağacı, tulumbalar ile oturma birimlerinin bulunduğu Elma Bahçesi yer alıyor. Bahçenin alt tarafı ile su oyunlarının bulunduğu alan arasında çim çayır bulunuyor. Bağcılarlılar, zihin dinlendirici alanda su sesleri arasında piknik yapacak, kitap okuyacak ve çeşitli oyunlar oynayacak. Parktaki bahçenin üst girişindeki 310 metrekarelik alanda da 100 kişilik kapasitesi bulunan kafe-restoran bulunuyor. Ön tarafında da pergola altında gölgeli dış kullanım alanı ile 270 metrekarelik olmak üzere iki adet çocuk oyun alanı yer alıyor. Aileler sohbet edip dinlenirken çocuklar da oyun alanları ile iki adet tek potalı basketbol sahasında eğlenerek ve spor yaparak vakit geçirecek. Parkın diğer bir özelliği de yaklaşık 240 metrekarelik sebze bahçesi ile içinde değişik bitkilerin yeşereceği biyolojik havuza ev sahipliği yapması. Ayrıca 5.830 metrekarelik bitkisel alanı kapsayacak olan parkın çevresini 182 adet ağaç, 430 adet çalı, 30.000 adet yer örtücü, 2.600 adet aromatik bitki, 950 adet gül, 300 adet saz bitkisi, 200 adet su bitkisi, 844 adet ayçiçeği süsleyecek.


“HAVUZ, SEBZE BAHÇESİ VE SU BİTKİLERİ OLACAK”

Parkı ziyaret eden ilçe sakinleri mevsim farklılıklarını da bitkiler üzerinden gözlemleyebilecek. Ayçiçeği tarhları, su bitkileri, sebze tarhları, aromatik bahçeler, çocuk eğitim tarhları, meyve bahçesi ve gül bahçeleri setlerin farklı konseptleri arasında yer alacak. Parkın göz alıcı yerlerinden birisini de içinde bitki ve diğer canlıların barındıracak olan 130 metrekarelik biyolojik gölet ile etrafındaki bitki tarhlarındaki sulak alan bitkileri oluşturacak. Çınar yapraklı akça ağaçları ve bu ağaçların altındaki oturma birimleri de dinlenme alanı olacak. Sebze bahçesinde yetiştirilecek çeşitli bitkiler ve sebzeler ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek. Üst ana girişinde 15 araçlık bir otopark ve bisiklet bağlama alanının olacağı parkın terasında oturacak olan ziyaretçiler, su sesleri arasında parkın genelini yukarıdan izleyebilecek. Göz alıcı ve güzel kokan kekik, papatyla, lavanta, biberiye, adaçayı ve ekinezya bitkilerinin zenginleştirdiği bir aromatik bahçe de bulunacak. 

“HEMŞEHRİLERİMİN HUZURU VE MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, park ve bahçe projelerini hemşehrilerinin yeşil ile iç içe yaşaması amacıyla hizmete sunduklarını anlattı. İnşa ettikleri park ile hemşehrilerinin tarımla, bahçeyle ve bağlarla iç içe yaşamasını hedeflediklerinin altını çizen Çağırıcı, ‘Parkımız güzel komşuluk ilişkilerinin gelişeceği mekan olarak hizmet verecek. Aileler göz alıcı peyzaja sahip bahçede dinlenip sohbet ederken çocuklar da oyun gruplarında eğlenecek.

Bu anlamda katkılarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum.’’ dedi.