Akşemseddin Parkı

Parkımız; her gün açık olup aşağıdaki hizmetler verilmektedir.

 

        • Kafeterya
        • Voleybol Sahası
        • Havuz

 

 

Akşemseddin  Kimdir?

Asıl adı Mehmet Şemsettin olan Akşemseddin , 15. yüzyılın en büyük sufilerinden biri olma özelliğine sahipti. 1389 yılında Şam´da doğan Akşemseddin, Haci Bayram Veli´nin müridi ve Fatih Sultan Mehmet´in hocalarındandır. Tıp ile ilgili Türkçe yazdığı Maddetül Hayat ve Arapça yazdığı Halli Müşkilât ve Risaletün Nuriye adlı Tasavvuf kitapları bilinen ünlü eserleridir.

 

Ünlü İslam büyüğü Akşemseddin, küçük yaşlardan itibaren ilme ve sanata karşı ilgi duydu. Medrese öğrenimini tamamladıktan sonra seçkin bilginler arasında yerini aldı. Üstün zekası ve anlayışı, yılmak bilmeyen çalışma gücüyle kendini kitaplara adadı.


Başta İslami ilimler olmak üzere tıp, astronomi, biyoloji ve matematikte zamanın ünlülerinden oldu. Uzun yıllar Osmanlı medreselerinde çalışarak yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Tıp alanında önemli çalışmalar yaptı. Akşemseddin´in asıl ünü, büyük veli, Hacı Bayram Veli ile tanışmasından sonra başlamıştı.


İlmi konulardaki önemli başarılardan sonra tasavvuf konusunda da ağırlığını göstermiş, daha sonra da Sultan İkinci Murad´ın emir ve isteğiyle Fatih Sultan Mehmed´in hocalığına tayin edilmişti. İstanbul´un fethi sırasında büyük yârarlılıklar göstermiş, genç sultanı teşvik ederek zaferin kazanılmasında önemli katkılarda bulunmuştu. Fethin en önemli günlerinde Ebu Eyyub´el Ensari´nin kabrini bularak ordunun maneviyatını yükseltmişti.Adres : Demirkapı Mahallesi 1709. Sokak No: 26/1 Bağcılar - İSTANBUL