Bağcılar Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi

Bağcılar Belediyesi’nin katı atıkların geri dönüşümünün sağlanması için 1350 metrekarelik alana inşa ettiği Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ile Zemin ve Beton Laboratuarı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından13.05.2015 tarihinde hizmete açıldı.

“ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK”

Açılışta Konuşma yapan Belediye Başkanı; Bağcılar’ın 755 bin nüfusuyla İstanbul’un en kalabalık ilçesi olduğunu hatırlatan Başkan Çağırıcı da çevre bilincini geliştirmek için çalıştıklarını anlattı. Çağırıcı, “Tesisimiz, çevremizi koruma fonksiyonunun yanı sıra nitelikli atıkların tekrar ekonomiye kazandırılmasına da katkı sağlayacak.1.400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesisimizde; 60 çalışan, 13 ambalaj atığı toplama aracıyla  aylık; 2.000 ton kağıt, 400 ton pet, 200 ton naylon, 100 ton metal, 300 ton cam ayıklanacak. Yani aylık toplam 3.000 ton ambalaj atığının ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

"34 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILACAK”

Atıkların, artık çöp dağları oluşturmayacağını da kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu: “Çöp depo sahalarının yükü hafifleyecek, ömrü uzayacak, günlük çöp miktarı azalacak. İlçemizde yaklaşık olarak günlük 700 ton civarında çöp toplanmaktadır. Atıklar cam, plastik, metal, kağıt gibi geri dönüşümde kullanılabilecek şekilde ayrıştırılıyor. Evsel atıkları da ayrı olarak topluyoruz.   Bu konuda broşürlerle hemşehrilerimizi bilinçlendirdik.”   

Bu sayede kağıt geri dönüşümü ile 34 bin ağacın kesilmekten kurtarılacağını da anlatan Çağırıcı, plastik atıkların geri dönüşümü ile 8400 megawatt enerji kazanılacağını ve metal atıkların geri dönüşümü ile 390 ton hammadde tasarrufu sağlanacağını sözlerine ekledi. AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ise çevre duyarlılığı içerisinde önemli tesislerin hizmete sunulmasına şahitlik ettiklerini kaydetti.

 ilgili haber >>AMBALAJ TOPLAMA TESİSİYLE 3 AYDA 32 BİN AĞAÇ KURTARILDI

Bağcılar Belediyesi tarafından inşa edilen Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinde bin 875 ton kağıt atığın geri dönüşümü sağlanarak yaklaşık 32 bin ağacın kesilmesi önlendi.

65 kişinin istihdam edildiği tesiste, 3 ayda toplanan 488 ton plastik atık geri dönüşümü ile de yaklaşık 7 milyon kilowatt enerji tasarrufu sağlandığı belirtildi.

1.400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesiste 65 kişi istihdam ediliyor. Konut ve işyerlerinden toplanan kağıt/karton, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıkları önce atık havuzunda toplanıp, hareketli bantlarda çalışanlar tarafından cinslerine göre ayrıştırılıyor. Pres makinesi ile balya haline getirildikten sonra fabrikalara gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor.

İSTOÇ (İstanbul Toptancılar Çarşısı) yanındaki tesis ile endüstrinin hammadde ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanıyor, Doğa ve çevre korunuyor buna istinaden hammadde üretimi için harcanan enerji, su gibi kaynakların tasarrufu da sağlanmış oluyor.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Adres: Mahmutbey Mah. 2415. Sok. No:18/2  Bağcılar / İstanbul - Tel: 0212 659 40 35