Feyzullah KIYIKLIK Engelliler Sarayı
HERŞEY ENGELLİLER İÇİN… 

Bağcılar Belediyesi tarafından 2011 yılında yapılan Engelliler Sarayı, Bağcılar’da yaşayan tüm engellilerin sosyal, kültürel, sanatsal, mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek üzere inşa edilmiştir.

Bina; 180 araçlık kapalı otopark, geniş fuaye alanları, atölye odaları, sinema/tiyatro salonları gibi birimleri bünyesinde barındırmaktadır.

Ayrıca 25 atölye odası bulunan yapıda; 2 konferans salonu, bir kapalı sinema ve bir çok amaçlı salonun yanı sıra yemek ve pasta atölyesi de bulunmaktadır. Teknik özellikleri bakımından da engellilere göre dizayn edilen binanın atölye kapıları otomatiktir. Lavabo ve tuvaletler de engelliler için özel olarak düzenlenmiştir.

Türkiye’de bir ilk olan Engelliler Sarayı’nın zemin katında; hidroterapi havuzu, 2 adet tekstil atölyesi, mantar üretim atölyesi, ahşap oyuncak üretim atölyesi, sergi alanı, görme engelliler yürüyüş parkuru, görme engelliler sınıfı, mağaza satış reyonları ve depolar yer almaktadır.

Giriş katta kantin ve oyun salonu, öğretmenler odası, el becerisi atölyesi, halı-kilim atölyesi, kadın ve erkek kuaförlük eğitim sınıfı, 2 çok amaçlı genel eğitim sınıfı, bilgisayar odası ve danışma birimi bulunmaktadır.

Müzik ve sanat atölyeleri, psikolojik danışmanlık birimi, idare odaların bulunduğu ikinci katta ise; gündüz bakım evi ve kütüphane yer almaktadır.

Üçüncü kat; fuaye, sergi salonu, iki seminer salonu, sinema salonu ve çok amaçlı salondan oluşurken teras katta; mutfak ve yemek eğitimi, pasta ve hazır pişirme merkezi, restoran, kapalı oyun salonu bulunmaktadır.

ENGELLİLER HEM MESLEK ÖĞRENİYORLAR HEM DE İŞ SAHİBİ OLUYORLAR

Açıldığı günden bu güne kadar toplam 7500 engellinin faydalandığı Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda 37 branşta eğitim veriliyor. Engelliler Sarayı’nda bugüne kadar meslek öğrenen 300’e yakın kursiyer iş sahibi oldu.

Bağcılar Belediyesi tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde hizmete açılan Engelliler Sarayı, ilçedeki dezavantajlı grupların eğitim aldığı, rehabilite edildiği ve atölyelerde meslek öğrendiği yer haline geldi. 7500 engellinin faydalandığı merkezde 300’e yakın kursiyer meslek öğrenerek iş sahibi oldu.

“DÖRT DUVAR ARASINDA YAŞIYORLARDI”

Evlerinden yıllarca dışarı çıkmaya cesaret edemeyen ve sosyal hayatın dışında tutulan engelliler için dünyada çok az benzeri olan Engelliler Sarayı açıldığı günden bugüne kadar atölyeleri, rehabilitasyon merkezi ve diğer önemli hizmetleriyle yoğun ilgi görüyor. Açıldığı günden bu güne kadar toplam 7500 engellinin faydalandığı Merkez’de, 37 branşta kurs veriliyor. Engelliler Sarayı, Marmara, Medipol, Aydın, Kemerburgaz, Maltepe, Fatih, Kastamonu, Bolu Abant İzzet Baysal ve Harward üniversiteleriyle işbirliği yaparak önemli projeleri hayata geçirdi.

“300’E YAKIN KURSİYER İŞ SAHİBİ OLDU”

Engelliler Sarayı’nın bir benzerinin Avrupa ülkelerinde bile çok az olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, engellilerin istihdamına yönelik hazırlanan Engelliler Akademisi Projesi bünyesinde açılan farklı temel eğitim ve meslek edindirme kursuna farklı engel gruplarında engellilerin katıldığını ifade etti. 4’er aylık periyotlarla uygulanan kursların temel amacının mesleki eğitimlerle istihdam olgusunu artırmak ve engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak olduğunu belirten Çağırıcı, “Kurslarımızda işaret dili eğitimi, görme engelli bağımsız hareket eğitimi, ahşap oyuncak üretim eğitimi, tekstil üretim eğitimi, halı-kilim dokuma eğitimi, el becerisi ve montaj atölyesi, kuaförlük eğitimi, çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi, bilgisayarlı muhasebe eğitimi ve mantar üretim eğitimi gibi birçok dalda mesleği eğitim veriliyor. Yıllarca evlerinden çıkmaya cesaret edemeyen engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin katıldığı bu kurslarımızda mesleki eğitimi veriliyor.”

Engelliler Sarayı’nda meslek öğrenen kursiyerlerin aynı zamanda sosyal hayatın içinde yer aldıklarını da ifade eden Çağırıcı, “Sadece 2013-2014 yılı 1’inci döneminde değişik branşlarda bin kursiyer eğitim aldı.” dedi. Engelliler Sarayı açıldığında bu yana 300 kişiye yakın kursiyer işe yerleştirilerek iş sahibi oldu. 


ENGELLİLER SARAYI ÖZEL SAYFASI İÇİN...

İLETİŞİM BİLGİLERİ 

Her Tür soru ve önerileriniz için 7/24 Mail atabilir iletişim kurabilirsiniz.


Adres    :  Barbaros Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi No:151 Bağcılar / İstanbul

Telefon  :  0212 630 16 16

FAX       :  0212 630 16 16

BİMER   :  444 00 92


E-posta : bilgi@bagcilarengellilersarayi.com